Wycieczka do Zakopanego
Wpisany przez mgr Bartosz Gotkiewicz

W dniu 6 listopada b.r. grupa uczniów z naszej szkoły wyjechała na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Zakopanego, której głównymi celami było piesze wejście na szczyt Gubałówki, zwiedzenie starego kościółka pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej i najbardziej znanego, zabytkowego cmentarza zakopiańskiego. Na Gubałówkę wyprowadził grupę szlak turystyczny, biegnący wzdłuż szyn kolejki. Podejście do górnej stacji kolejki trwało około 40 minut. Po drodze grupa zatrzymywała się dwukrotnie na krótki odpoczynek i podziwianie panoramy Tatr. Chociaż dzień był pochmurny, można było dostrzec najbardziej znane tatrzańskie turnie. Na górze młodzież przeszła spacerem Drogę Stanisława Zubka, zatrzymując się na dłuższą chwilę przy punkcie widokowym, skąd roztaczał się interesujący widok na całe pasmo tatrzańskie. Następnie, po posileniu się suchym prowiantem, uczestnicy wycieczki zjechali kolejką linowo-terenową do dolnej stacji, skąd przeszli na ul. Kościeliską, przy której znajduje się stary kościółek zakopiański, wybudowany w poł. XIX wieku. Po jego krótkim zwiedzeniu, cała grupa udała się, na znajdujący się obok niewielki, ale piękny – zabytkowy Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, na którym pochowane są osoby zasłużone dla Zakopanego i Tatr. Są wśród nich artyści, literaci, architekci, uczeni, przewodnicy i taternicy.
Po zwiedzeniu cmentarza, młodzież wróciła busem do Nowego Targu.

Nowy Targ, 6.11.2014 r.                               Bartosz Gotkiewicz, opiekun wycieczki